Tato ozimá cibule je naprosto luxusní. Jsem z ní nadšena. Je veliká, zdravá a chutná. Sázena byla až v prosinci ( nadm. výška cca 500 m nad mořem), nic nevymrzlo. Krásně vzešla. Myslím, že cibule zasazená na podzim má pro svůj start daleko více vláhy než cibule zasazená na jaře. A tato odrůda je opravdu parádní. Už mám opětovně objednáno. Určitě doporučuji jak tuto cibuli, tak tento obchod.
Zdravím,
jak hluboko sázíte tuto cibuli v 500m nad mořem? Jak a co hnojíte?
Cibulka Shakespeare - prosím zůstalo mi ji trochu, lze ji nasadit i na jaře? Děkuji za vaši odpověď.
S pozdravem Fojtíková Blanka
Dobrý den, cibulku je možné uchovat, musí být v suchu a chladnu, a mužete ji vysadit na jaře.
Ozimou cibuli jsem objevila vloni . Jsem z oblasti Jeseníků a zkouším, co roste zrovna u mě na zahradě . No a tato cibule měla velký úspěch . Zasadila jsem laicky , sklidila jako profesionál. Tak krásnou cibuli jsme měla letos poprvé. Překvapila mě velikost úrody, velikost cibulí a chuť . A hlavně , záhon byl jako ze škatulky . Na podzim jsme ho připravila, první týden v listopadu osázela a na jaře jsme se nemohla vynadívat , jak nám krásný záhon. Jiní teprve sadili sazečku , já už měla zeleno . Takž letos jdu do toho zas.
Dobrý den, cibule Shakespeare je vynikající. Cibule urostou velké. Sázím ji až v prosinci, jako česnek, vloni dokonce až v lednu, kdy půda rozmrzla a večer zase zamrzala. Sázím ji hlouběji než jarní sazečku, trochu míň jak česnek, tak 3 cm pod úroveň půdy. Na jaře mi vyraší téměř všechny cibulky a asi působením počasí se dostanou výš k povrchu. Cibuli sklízím za podmínek jako u jarní cibule. Skladovatelnost je v mých podmínkách - v normálním sklepě pod domem- výborná.
To je má zkušenost, bydlím v podhorské oblasti. Ale samozřejmě každý má jiné podmínky. Já jsem také žádnou radu k pěstování nenašla, tak jsem to zkusila jako s česnekem. Kdyby to nevyšlo nic by se nestalo.
Vážení!
Letos jsem si zakoupila sazečku Shakespeare. Hledala jsem poučení jak s ní nakládat. Co máte na vašich stránkách, to jistě víte, ale na jiných stránkách jsem našla to, co jsem dala do přílohy. Je to pravý opak toho, co jsem našla u vás. Co já s tím, lajk, který hledá radu? Hnojit-nehnojit, sázet hlouběji nebo klasicky....
A co po vás chci? O tom, která rada je dobrá, se přesvědčím teprve až buď sklidím nebo nesklidím.... Tedy pro mě pozdě.
Pokuste se, prosím, zauvažovat nad tím, zda by pro vás všechny, kteří se obchodem s podobnými komoditami zabýváte, nebylo dobré vyhlásit odborné minimum, které musí všichni respektovat? Kvůli nám, spotřebitelům. I kvůli sobě, ztrácíte takto důvěryhodnost.
Že se v tomto státě pomalu nedá věřit ničemu, co si občan nemůže sám ověřit a že je pravda každý den jiná.Zde jde ale o naprosto ověřitelná fakta, respektujte je, ať se tu všichni zrovna nezblázníme.
A mně, prosím, promiňte tu epičnost a nabroušenost. S pozdravem Skladanová
CITACE Z NÁVODU www OVOSADBA
.....cibulky sázíme tak, aby krček cibulky mírně vyčuhoval nad povrch zeminy
přihnojujeme organickými nebo minerálnímu hnojivy (síran draselný) bohatými na fosfor a draslík
Doporučujeme po zasetí záhon překrýt na volno netkanou textilií, která nám ochrání cibulku před nežádoucím hmyzem. Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.
Krytí netkanou textilií je super. Dříve, super je pěstování mrkve mezi řádky, kterou můžeme vyset již na podzim současně se sázením ozimé sazečky. Z postřiků lze použít Sanium ultra, kde použijeme smáčedlo a správný termín aplikace. Ale dá se bez něj obejít.
Milá Dagmar,
neřešte bezvýznamné detaily.
Sazečku shakespeare jsem objevila letos náhodou v blízkém zahradnictví. Na záhon se mi vešel skoro celý kilogram. Doporučenou vzdálenost řádků i sadby v nich jsem dodržela, ale sázela jsem hlouběji i přesto, že návod radil nechat krčky venku. Jenže to by jí pak polovina vymrzla. Řádky cibule už jsou na záhonu vidět i z dálky.
Stvoly asi zmrznou, ale hlavně, že jsou cibulky dobře zakořeněné. Výživu budu řešit na jaře a podle okolností. Největší starost mi dělají různé mouchy - květilky a vrtalky, které na jaře kladou do cibule, česneku a pórku vajíčka a jejich larvy dokáží následně celou úrodu zdevastovat. Celý záhon musím v dubnu přikrýt netkanou bílou textilií a stvoly cibule porostou 2 měsíce naležato. Koncem dubna vyseji mezi řádky kopr, časem by měl pomoci vrtalky a květilky odpudit. Zkusila jsem najít na ty potvory nějaký účinný postřik, ale zatím stále hledám.
Paní Dagmar, děkujeme zá námět k diskuzi.
Zahradničení není matematika, kde 1 + 1 jsou vždy 2. Není jeden návod. Každý zahradník má své osvědčené postupy a stojí si za nimi, tak jako každý má svůj recept na bramborový salát. Co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Každý má jiné pěstební podmínky, každý rok je jiný.
Myslím si ale, že se naše popisy moc neliší. Jen to, že se sazečka sází na podzim hlouběji, jak máme uvedeno, na jaře naopak tak, aby byl vidět krček. Pak si musíte vybrat, případně se optat. Projít více stránek, udělat si názor sama. A hned po jednom roce dělat závěry, je ukvapené. Další rok bude jiný a ten další také. Po letošním roce, kdo začal s rajčaty, už by je nikdy nechtěl. Spousta zahradníků opustila skleníky a dala je letos ven a zrovna by jim bylo lépe ve skleníku. Dařilo se však jiným zeleninkám, cibule jsou výstavní a malou cibuli aby pohledal.
Jsme obchod. Odborné minimum? Opravdu si myslíte, že nad tím máme zauvažovat? Jsme nedůvěryhodní? Ani na stravu nejsou stejné názory. Jíst maso, nejíst maso, pít mléko, nepít mléko, živá strava, mrtvá strava.? Co je správně? Každý si musí najít svojí cestu a ta se může v čase měnit. Vstřebávat informace a sbírat zkušenosti. Něco se povede, něco ne. Nevadí, příští rok bude vše jinak.
Doporučuji pana Jaroslava a Ladu Svobodovi. Naučí Vás se z toho nezbláznit. Našla jsem pod stromečkem jejich knihu Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost a každý den si v ní listuji.
Hodně pěstitelských úspěchů a krásný den přeje Věra Volejníková