Sulka K
Popis
Patří mezi nejkoncentrovanější zdroje síry v čiré roztokové formě, která je dobře přijatelná rostlinami, část v rychle působící a část v pozvolně působící formě. Je vysoce efektivním zdrojem síry v polysulfidické formě, která v půdě pozvolna oxiduje na elementární, na rostliny rychle působící síranovou formu. Je zdrojem rostlinami velmi dobře přijatelného draslíku v jeho bezchloridové, vodorozpustné formě. Obsahuje dusík v rychle působící močovinové formě a neobsahuje dusičnanový - nitrátový dusík, který je hlavním zdrojem nekrotického působení na rostliny.
Vzhledem k vysokému obsahu polysulfidické síry vykazuje také fungicidní a akaricidní účinnost a je účinné proti vícerým houbovým chorobám ( hlavně proti padlí ) a také proti některým živočišným škůdcům.
Použití:
Sulka - K se používá jako půdní hnojivo a je určeno k doplnění konkrétních výživových složek významně ovlivňujících kvalitu pěstovaných rostlin.
Sulka - K je vhodná také k moření česneku.
Sulka - K má také vynikající účinky pro ošetření dřevin, vinné révy a ovocných stromů. Vlivem přítomnosti síry působí pozitivně proti přezimujícím škůdcům a proti kadeřavosti broskvoně.
Dávkování:
Hnojivá zálivka min. 14 dní před výsadbou. Množství hnojiva k rozmíchání v 10-ti l vody ( dávka na 10 m2 půdy ): brambory: 10-12 ml, košťáloviny, cibule, cibuloviny: 12-15 ml, obiloviny: 8-10 ml, olejniny: 12-14 ml
Proti přezimujícím škůdcům a kadeřavosti broskvoní, aplikuje se před rašením ( 5 l vody): broskvoně: 200-250 ml, ovocné stromy: 50-60 ml, vinná réva 200-250 ml
Moření česneku: Dle ing. Kozáka Sulka téměř neúčinkuje na háďátko zhoubné (proti kterému byla Sulka původně registrována), ale velmi dobře působí proti velmi rozšířenému roztoči vlnovníku česnekovému (Aceria tulipe), který způsobuje tzv. vyšeptávání česneku.
V případě moření Sulkou doporučuje sadbu rozdružit na stroužky už začátkem září a namočit je na 2–3 hodiny v 5% roztoku Sulky. Poté musí sadba co nejrychleji (cca do 12 hodin) oschnout. Takto připravená sadba se následně uskladní na suchém větraném místě až do doby výsadby (konec listopadu až začátek prosince). Roztok sulky nelze používat opakovaně.
Dále doporučuje před výsadbou stroužky na 1–2 hodiny namočit do vlažné vody. Tím stroužek rychleji aktivuje své obranné mechanismy. Po oschnutí stroužků je nutné ihned začít s výsadbou.
Složení:
Celkový dusík (N) 3%, draslík rozpustný ve vodě (K2O) 14%, vápník rozpustný ve vodě (CaO) 2%, síra (S) 19%